Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, Söğütlü Çayı’nın ıslahı amacıyla sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi.
Söğütlü Çayı üzerinde yapılan ıslah çalışması ve köprü inşaatını inceleyen Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, yüklenici firmanın yetkililerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
 
  

        İhalesi 14 Aralık 2016 tarihinde yapılan ve yaklaşık 12 milyon lira bedelli Söğütlü Çayı Taşkın Koruma Projesinde incelemelerde bulunan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, çay içerisinde harçlı pere çalışmalarını sürdüren işçilere kolaylıklar dilerken Söğütlü Çayı’nın her iki yakasını bir araya getiren köprüdeki çalışmaları da yerinde inceledi.
        İlçeye yapılan yatırımların büyüklüğüne dikkat çeken Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, incelemeler sonrası yaptığı açıklamada, şunları söyledi;
        “İlçemizde bir süredir yapımı devam eden Söğütlü Çayı üzerindeki taşkın koruma amacıyla yapılan ıslah projesini incelemek, çalışmayı yürüten arkadaşlara kolaylıklar dilemek ve yapılan işi denetlemek amacıyla buradayız. Sizlerin de bildiği gibi 2 yıl önce burada bir taşkın meydana gelmişti ve bu taşkın şükürler olsun ki erken alınan tedbirler nedeniyle vatandaşlarımızın ciddi anlamda zarar görmesi engellenmişti. Bu taşkının meydana gelmesi, bu projenin hızlandırılmasını sağladı ve çok kısa bir sürede ihalesi yapılarak yapım çalışmalarına da başlandı.
        Projenin tamamı 4 kilometre olup, yaklaşık 3 kilometrelik kısmının ihale yapılarak çalışmalara başlandı. Projede toplam 6 köprü var ancak ihale kapsamında bir köprünün yapımı yüzde 80 oranında tamamlanmış durumda. Yapılan iş taşkın koruma ana başlığı altında bir dere ıslahı, bir nehir ıslahı gibi görünüyor ama ciddi anlamda işçilik gerektiren, ciddi bir emek isteyen bir proje. Yapılan çalışmalarda taşların arasına beton dolgu yapılıyor. Teker teker taşların arası dolduruluyor, estetik bir çalışma yapılıyor.
Yapılan çalışmalar gerçekten büyük çaplı çalışmalar ve titizlikle yürütülüyor. Bu anlamda emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Devletimizin yatırımları, her alanda olduğu gibi özellikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini riske koyan etkenlerin ortadan kaldırılması noktasında da önemli projeler yürütülüyor. Bu anlamda bu projenin hayata geçmesinde büyük emeği olan 64. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal’a, Sayın Valimize Sayın Milletvekillerimize, DSİ Genel Müdürlüğü’ne, bölge ve şube müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Burada çalışan firma yetkilileri ve denetimini yapan DSİ çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum.

        İnşallah bu çalışma bittiği zaman bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız ulaşım bakımından da rahat bir hayat sürecektir. Aynı zamanda Söğütlü Çayı etrafında bulunan tarımsal alanların korunması noktasında da ciddi bir çalışma yapılmış olacak. Aralık ayının ortasında olmamıza rağmen, hava şartları müsaade ettiği müddetçe ellerinden gelen bütün gayreti gösteriyorlar. Normal tamamlanma süresi 2019 Mart ayı ama arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde, olağanüstü bir sıkıntı çıkmadığı müddetçe tamamlayacaklarını ifade ediyorlar. 2018 yılı sonlarına doğru bu projemiz neticelenecek. Şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.