1920’li yıllarda yapılan uzun yıllar hükümet konağı olarak kullanılan, son dönemde Polisevi olarak hizmet veren tarihi binanın “ Kent Müzesi” ne dönüştürülmesi ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.
        Bu kapsamda yöremize ait arkeolojik ve etnografik eserlerin tespit edilmesi, tespit edilen eserlerin temini işlemlerinin yürütülmesi için İlçe Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN başkanlığında Kahramanmaraş İl Kültür Turizm Müdürü ve üyelerin katılımı ile Elbistan Kent Müzesi “Eser Tespit Komisyonu” toplantısı 05/07/2018 Perşembe günü Kaymakamlık Toplantı salonunda gerçekleştirildi.
        Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN yaptığı açıklamada; Elbistan Kent Müzesinin, İlçenin tarihi ve kültür öğelerinin sergileneceği ve bölgenin kültür ve turizmine önemli  değer sağlayacak en önemli projelerden biri olduğunu ifade etti.
        Eser Tespit Komisyonu ilçemizde bulunan, konusu Elbistan Teması olan arkeolojik ve etnogrifik eserlerin tespit ve temin çalışmalarını yürütmek üzere Kahramanmaraş İl Kütür Turizm Müdürü Seydihan KÜÇÜKDAĞLI, K.S.Ü Arkeoloji Müzesi Yrd.Doç. Dr Oktay DUMANKAYA, Kahramanmaraş İl Kültür Turizm Müdürlüğü Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Uzmanı Uygar GÜNDEŞLİ, Kahramanmaraş Müze Müdürü Ahmet DENİZHANOĞLU, Kahramanmaraş  Müze Müdürlüğü Arkeolog Gülşen BAŞPINAR, Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü Sanat Tarihçi Aysel KORKMAZ, Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli Faik TÜRK ve Tarihçi yazar Adnan GÜLLÜ’ den müteşekkil komisyon tarafından tespit edilen eserler Elbistan kültür oluşumuna göre kronolojik olarak sıralanması için gerekli çalışmalara başlamıştır. Eserlerin temini için hibe ve satın alma yoluyla komisyon tarafından mahalle gezileri yapılarak eserler tespit edilecek ve Elbistan Kent Müzesinde sergilenmesi kapsamında gerekli kayıt değerleme çalışmalarının yapılması için Kahramanmaraş Müze Müdürlüğünde muhafaza edilecek ve Kent Müzesi tamamlanınca burada sergilenecektir. Elbistan İlçemiz için önemli bir yere sahip olan Kent Müzesi eserleri temini konusunda tüm Elbistan halkından  Arkeolojik veya Etnografik eserleri tespit komisyonunda değerlendirmek ve sergilemek üzere Kaymakamlığımıza ulaştırılmasını istedi.