Elbistan Şeker Fabrikası’nın 33. Alım Kampanyası, Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN’un katılımlarıyla düzenlenen tören sonrası resmen başladı. Elbistan Şeker Fabrikası, 64 bin 600 dönüm araziden getirilecek 400 bin ton pancardan 50 bin ton şeker üretecek.
        Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şeker fabrikası olan Elbistan Şeker Fabrikası’nın yeni alım dönemi için yapılan açılış törenine Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayhan Özcan, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, daire amirleri, muhtarlar, işçiler ve çok sayıda çiftçi katıldı.
 

        Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını ise Fabrika Müdürü Ahmet Büyük yaptı. Büyük, Elbistan Şeker Fabrikası’nın 33. Alım Kampanyası döneminde 4 bölge 55 mahalle ve 2 bin 174 çiftçi ile sözleşme yaparak 64 bin 600 dekarda pancar ekimi gerçekleştirdiğini söyledi.
 

        Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN sahneye davet edildi. Kaymakamımız AKKOYUN,  milli ve yerli bir kaynak olan şekerpancarının ülke ekonomisi için önemine işaret ettiği konuşmasında; “Elbistan Şeker Fabrikası, bölge ekonomisi için çok önemli bir tesis ve bir il merkezindeki fabrika ile hemen hemen aynı kapasiteye sahip. Türkiye’nin 4.büyük ovasındayız. İnşallah önümüzdeki yıllarda yapımı devam eden ve planlanan sulama tesislerinin de bitmesiyle bölgemiz önemli bir tarım alanına sahip olacak. Çok çalışmamız gerekiyor. Birlik olmamız gerekiyor. Fert fert çok çalışmamız gerekiyor. Ekonomik kaynaklarımızı çok iyi kullanmamız gerekiyor. İnşallah dünyanın en büyük ülkelerinden biri olma hedefine ulaşmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız istihdamın ve üretimin, yerel kaynakların arttırılmasının gerektiği noktasında sık sık ifade ediyorlar. Bizim de şuanda yaptığımız da o aslında. Şekerpancarı, bölgemizin en önemli zenginliklerinden birisidir. Milli bir kaynağımız. Bu yerli kaynağımızı, en verimli şekilde kendi bölgemizde bulunan fabrikamızda kendi işçilerimiz ve kendi vatandaşlarımızla çok çalışarak ve çok üreterek değerlendirmek durumundayız” şeklinde konuştu.
Elbistan’ın birçok alandaki kamu yatırımları ile daha güzel bir kent olacağını belirten Kaymakamımız AKKOYUN sözlerini; “Elbistan’ımızda eğitim, sağlık, spor ve kültür alanlarında çok güzel yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Fabrikamızın arıtma tesisinin de ihalesi yakında yapılacak. Elbistan’ımız, kendi tarihi ve kültürü ile barışık halde gelişiyor. Elbistan, güzel bir kent ve daha da güzel bir kent olacak. Kurumlarımız her zaman vatandaşlarımızın emrindedir. Bu kampanya döneminin çiftçilerimize, fabrikamız personellerine ve Elbistan’ımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bereketli, kazasız ve belasız bir sezon diliyorum” cümleleri ile tamamladı.
 
 

        Konuşmaların ardından 33. Dönem Alım Kampanyası çerçevesinde fabrikaya ilk sıralarda pancar getiren üreticilere altın ve çeşitli ödüller verildi. Dualar eşliğinde kesilen kurban ve kurdelenin ardından bu yılın ilk pancarı işlenmek üzere fabrikaya doğru yola çıktı.