Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Murat Zekeriya Aydın, beraberinde Özelleştirme ve Santraller Takip Dairesi Başkanı Ercan Atlılar, , Afşin Elbistan A Termik Santrali Müdürü Arif Şahin, Afşin Elbistan B Termik Santrali Müdürü Mustafa Has ve Afşin Elbistan Linyitleri İşletme Müdürü Atilla Dalbudak ile birlikte Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun'u makamında ziyaret etti.

 


        EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı Aydın burada yaptığı konuşmasında, "Afşin-Elbistan A Termik Santralinde rehabilitasyon çalışmasının hazırlıklarına başlanıldı. Bunun da adımlarını attık. Bir mühendislik firması ile bu konuda yazışmalarımızı yaptık. A Termik Santralinin rehabilitasyonu işini uluslararası alanda kendini ispat etmiş mühendislik firmalarıyla paylaştık. Kendilerinden bütçesel bir çalışma yapmalarını istedik. O çalışma sonuçlanıp geldiği zaman bir takım değerlenmeler yapacağız. A termik santralinin hali hazırda devir sürecide konuşuluyor. Ama bizim ortaya koyduğumuz rehabilitasyon çalışması devir sürecinden bağımsızdır. Sonuçta bizim bu santrali rehabilite etmemiz ve ekonomiye kazandırmamız lazım. Bunuda uygun maliyetlerle yapmamız gerekiyor. Teknik manada buranın rehabilite edilmesiyle ilgili herhangi bir tereddüt yok. O çalışmaları başlattık. Durum tespiti yapılacak. O çalışma çerçevesinde de bundan sonra ki adımları da karşılıklı istişare ederek atmış olacağız" dedi.

        Aydın, "Afşin Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü hususunda da kısa zamanda personel alımı yapılacaktır. Bu durumu Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımızla görüştük ve uygun gördü. Elbistan Afşin havzasının madencilik anlamında enerji üstü olması açısından da ne kadar önemli olduğu hususunu gündemlerine getirdik. İlk etapta acil gördüğümüz 285 kadar bir personeli istihdam etme imkânımız olacak. İhtiyaçlarımız doğrultusunda da zaman zaman işçi alımlarımız olacaktır. Santrallerimizi bu şekliyle ayağa kaldırmış olacağız" dedi.

        Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun ise, santrallerin bölge ve ülke ekonomisindeki önemine vurgu yaparak, “Elbistan-Afşin bölgesinde bulunan termik santrallerimiz, hem enerji anlamında hem de madencilik anlamında bölgemizin önemli enerji merkezlerinden birisi. Bu santrallerimiz, hem istihdamı arttırması, ekonomiye katkı anlamında hem de ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması anlamında çok çok önemli. Bu anlamda gerek Sayın Bakanımızın nezdinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hem de EÜAŞ Genel Müdürlüğü zaten gerekli bütün çalışmaları ve gayreti gösteriyor. Önümüzdeki dönemde de inşallah hem santrallerimizin modernize edilmesi hem de yapılacak altyapı çalışmaları ile inşallah yenilenmiş ve istihdam başta olmak üzere ülkemize katkı sunacak bir enerji merkezi olacağının kanaatindeyiz. Bizler de Elbistan Kaymakamlığı ve bünyemizde bulunan kurumlar olarak, söz konusu bölgemizin ve ülkemizin menfaatleri ise her türlü desteği ve katkıyı sunmaya hazırız” dedi.