Elbistan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’nin 3.sü, 21 ilkokuldan 84 farklı takım olmak üzere 3000 öğrencinin katılımı ile başladı.
        Elbistan Gençlik Merkezi’nde düzenlenen Elbistan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’ne, Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan Sert, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Cengizhan Firik, Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Yılmaz, kurum ve kuruluş müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
 
        Elbistan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği açılış konuşmasını yapan Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun, “Bu organizasyonlar ile çocuklarımızın televizyon ve bilgisayar başında daha az vakit geçirmelerini sağlamak, dedelerinin, babalarının oynadığı oyunları tanıyarak, gelecek kuşaklara aktarmalarını sağlamak istiyoruz.
        Elbistan’da eğitim seviyesinin yükseltilmesi kadar, öğrencilerimize, çocuklarımıza sosyal ve sportif alanda da aktiviteler yaptırmak, bu aktiviteleri artırmak ve il düzeyinde, ulusal düzeyde yarışmalarda başarı kazanmak amacıyla hem Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüz hem de Gençlik Merkezi Müdürlüğümüz büyük bir gayret sarf ediyor. Bunların yanında bugün başlayacak Elbistan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği gibi 7’den 70’e nesilleri buluşturan, hafızaların silinmesine mani olan ve dedesinin, babasının oynadığı oyunları, torunlarını ve çocuklarının hep birlikte oynayabildiği gerçekten milli ve manevi açıdan da kıymetli gördüğümüz bu şenliği inşallah başlatıyoruz. Bu şenliği neden önemsiyoruz? Çünkü çocuklarımız kendi tarihinde, kendi geçmişinde, büyüklerinin, babalarının, dedelerinin, annelerinin, teyzelerinin oynadığı oyunları bugün hep birlikte belki de onlarla birlikte oynama imkanı bulabilecek. Tarihi değerlere ve milli değerlerine sahip olacak. Günümüzde yaşadığımız hareketsiz yaşamı ortadan kaldırmış olacağız. Ve biz her zaman çocuklarımıza, hatta velilerimize şunu tavsiye ediyoruz; günümüzde yaşanan en büyük sorunlardan biri, çocuklarımızın hareketsiz kalmaları. Bilgisayar ve televizyon başında saatlerce hareketsiz durmaları. Bu hem zihni dünyalarında, hem de bedensel olarak çocuklarımızın gelişimini olumsuz etkiliyor. Bunların aksine daha hareketli ve dışarıda daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacak bu tür organizasyonların hem çocuklarımızın zihin dünyasını, hem de bedensel olarak olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu şenlik ilçemizde 3. defa düzenleniyor. 84 farklı takım başvurdu ve 3 bin öğrencimiz Gençlik ve Spor Bakanlığımızca lisans türünden sporcu kartı çıkarıldı. Bu sporcular yine bakanlığımız veri tabanına kaydedildi. Bu şenlikte birçok başlık altında oyunlarımız oynanacak ve inşallah gelecek nesiller de bu oyunları öğrenmiş olacaklar. Tabi burada amacımız; kazananı, kaybedeni belirlemek değil. Burada çocuklarımızın birlik ve beraberlik içerisinde, sevgi ve saygı ortamında birlikte oyun oynama becerisini kazandırabilmek ve bu duyguyu bir kez daha evlatlarımıza yaşatmaktır. Bu organizeye katılan herkese teşekkür ediyorum. Bizim gönlümüzde çocuklarımızın tamamı kazanmışlardır. Bu şenlik sonunda bütün öğrencilerimiz madalya ile ödüllendirilecektir. Lütfen çocuklarımızı aşırı rekabet ortamında yetiştirmeyin. Çocuklarımızın sıra arkadaşlarını sadece bir rakip olarak görmelerine müsaade etmeyin. Sıra arkadaşının beraber çalışacağı, beraber başaracağı omuz omuza vereceği bir arkadaşı olarak görmesini sağlamanızı istiyorum. Bu şenliğe katılan bütün öğrencilerimize ve onlara rehberlik eden velilerimize başarılar diliyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
  
 
        Konuşmanın ardından, öğrencilerle protokol mensupları arasında halat çekme yarışması yapıldı. Yapılan yarışmayı öğrenciler kazanırken, Kaymakam Tuncay Akkoyun öğrencileri madalya ile ödüllendirdi.
 
 
        Program, değişik alanlarda oynanan geleneksel çocuk oyunlarıyla devam etti.