Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen “Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” Kahramanmaraş İl Finali, Elbistan’da gerçekleştirildi.
 

        11 ilçeden 11 İmam Hatip Lisesi öğrencisinin Bölge Finallerine seçilebilmek için yarıştığı Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Misak-ı Milli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Yarışmaya katılan imam hatip lisesi öğrenciler, tecvid ve mahreç, yüzünden doğru okuma, makam ve ses bakımından, Ekinözü İlçe Müftüsü Muhammet Meral’in başkanlığını yaptığı 7 kişilik jüri heyeti tarafından değerlendirildi.
Teker teker sahneye davet edilen yarışmacılar daha önceden belirledikleri sureleri, yarışma kuralları doğrultusunda okumak ve dereceye girmek için çaba sarf ederken yarışma sonrasında Türkoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Bekir Büyükkurt 96,75 puan alarak birinci oldu. Elbistan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Samed Danışman ise 93 puanla ikincilik elde etti. Dulkadiroğlu Hoca Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nurullah Kütük de 92,60 puanla üçüncü oldu.

        Yarışmada dereceye girenlere altın ödülleri Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun tarafından verildi.
Ödül takdimi sonrasında değerlendirme yapan Kaymakamımız AKKOYUN, “Kelamların en güzeli olan Cenabı Allah’ın kelamını en güzel dile getiren, güzel okumak için çaba gösteren bu anlamda günlerini, aylarını, yıllarını veren bu aslan parçalarını ve yiğitleri alkışlıyorum. Bu yarışmanın kaybedeni olmaz.  Hem bu yiğitleri, hem de bu yiğitleri yetiştirenleri tebrik ediyoruz. Kelamların en güzelini okumak, anlamak, hayatına yerleştirmek ve hayatını bu şekilde yaşamak ideali olan bu gençlerin vatana faydasından ve hizmetinden şüphe olmaz. Bu kardeşlerimiz, vatana ihanet etmez, hainlik yapmaz, hırsızlık yapmaz, yalan söylemez, askere gittiği zaman namluyu millete çevirmez. Bugün gerçekleştirilen bu organizasyon diğer gençlerimize inşallah örnek olacaktır ve teşvik edecektir. Birliğe ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde Cenabı Allah’ın kelamı çerçevesinde bir araya gelmek ve bu anlamda kucaklaşmak bana göre hayırların en güzelidir. Gençlerimizin yetiştirilesinde emeği geçen ailelerine, öğretmenlerine ve okul idarecilerine tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

        Yarışmada birinci olan Türkoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Bekir Büyükkurt, Nisan ayı içerisinde yapılacak bölge şampiyonasında Kahramanmaraş’ı temsil edecek.