İstiklal Marşımızın Kabulünün 97. Yıldönümü ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası nedeniyle Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu tarafından düzenlenen program, Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Misak-ı Milli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
 
 
        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, okulun Türkçe Öğretmeni Kazım Ergin yaptı.
        İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatı sinevizyon eşliğinde izlenirken öğrenciler tarafından “İstiklal Marşı İçin”, “Bu Vatan Kimin”, “Mehmet Akif ve Bayrak” şiirleri okundu. “Vatan”, “Güzel Anadolu”, “Cumhuriyet Marşı” koro gösterisi sergilenirken anasınıfı öğrencilerinden Muhammet Serhat Özdemir İstiklal Marşı’mızın 10 kıtasını okudu.
Programın devamında İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yıldönümü ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen İstiklal Marşını En Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
 
  
 
        Lise kategorisinde birinci olan Ömer Faruk Coşkun (Mükrimin Halil Lisesi), ikinci olan Ahmet Hulusi Tatar (Karaelbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) ve üçüncü olan Zişan Dal (Elbistan Anadolu Lisesi)’ın plaket ve hediyelerini, Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun verdi.
 
 
        Ortaokul kategorisinde birinci olan İlayda Dilara Doğan (Ali Tekinsoy Ortaokulu), ikinci olan Merve Çelik (GMK Ortaokulu), üçüncü olan İsmail Altun (Türkören Hasan Erdoğan Ortaokulu)’un plaket ve hediyelerini, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt verdi.
        İlkokul kategorisinde İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışmasında ilkokul kategorisinde üç öğrenci aynı puanı alarak birinciliği paylaşırken birinci Kağan Bayazıt (Topraktepe İlkokulu), birinci Meral Çermeli (Battalgazi İlkokulu), birinci Rabia Çoban (Türkören Hasan Erdoğan İlkokulu), ikinci olan Muhammed Faruk Şahin (Ertuğrulgazi İlkokulu), üçüncü olan Zeynep Sude Ücük (Yunus Emre İlkokulu)’ün plaket ve hediyesini, İlçe Jandarma Komutanı Sinan Sert verdi.
        Okul Öncesi kategorisinde birinci olan Beyza Bayazıt (Sevgi Anaokulu), ikinci olan Gül Öztunç (Yeşilyurt Anaokulu), üçüncü olan Ebrar Özdemir (Hoca Ahmet Yesevi Anaokulu)’ın plaket ve hediyesini, Elbistan Emniyet Müdürü Hakan Aşık verdi.
        Ödül töreni, hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından sona erdi.
 
 
        Programdan sonra Sevgi Anaokulu’nun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasında 12 Mart İstiklâl Marşı’nın kabulünün yıl dönümü dolayısıyla açtıkları sergiyi gezen Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN ve beraberindeki heyet emeği geçen bütün öğrenci ve öğretmenleri kutladı.