Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, Elbistan Kaymakamımız Özkan Demir’i makamında ziyaret etti
 
  
 
Ziyaretin ana gündem maddesi, üniversite bünyesinde Elbistan’da açılacak Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu için geçici bina tahsis edilmesi talebi oldu.
Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, üniversitenin Elbistan’da kampüsü kuruluncaya kadar şehir merkezindeki mevcut kamu binalarında eğitime başlamak istediklerini ifade ederek; Elbistan kampüsünü, Elbistan-Afşin karayolu üzerindeki bin 1.800 dönümlük alana kurmayı planladıklarını anlatan Rektör Özgül, söz konusu bölgenin ileride kurulacak Elbistan Üniversitesi’nin de temelinin atılması anlamı taşıdığını vurguladı.
Bu kapsamda; Üniversitemizin Elbistan’da yer alacak kampüsü ile ilgili görüşmeler ve kurulacak fakülte ile yüksekokullara yer temini noktasında görüşmeler yapıyoruz. Elbistan’da Sütçü İmam Üniversitesi’ne ait bir kampüs alanı var. Bu alanın, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’ne devrinin ardından üniversitenin temellerini de orada atmak gerekiyor. Buralara öğretim üyesi ve öğrenci çekmek için akılcı düşünmek gerekiyor. Cazibe alanı oluşturmamız gerekiyor. Öğretim üyesi çekmek için lojman, misafirhane, sosyal yaşantı için altyapılar oluşturmak gerekiyor. Tüm bunları yaparken de bir yandan Elbistan’da öğrenci alabilecek Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulumuz için de hazır bir binaya ihtiyacımız var. Böyle bir bina tahsis edilirse, biz de senato olarak hemen YÖK’e öğretim üyesi için talepte bulunabiliriz. Bu şekildeki binalarda eğitime devam ederken bir yandan da az önce bahsettiğim alandaki kampüsün altyapısını tamamlayabiliriz. Orayı kampüs alanı olarak kabul edip Elbistan-Afşin Üniversitesi adı altında yeni bir üniversite planlanabilir. Ama temellerini şimdiden atmak gerekir.”
Elbistan’da üzerinde çalışılmış ve planlanmış bölümler ve fakülteler açmak istediklerinin de altını çizen Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, “Rastgele bir fakülte açıp, diplomalı işsizler de yaratmak istemiyoruz. Biz, Elbistan Üniversitesi’nin temellerini atmak için bir kampüs alanı ayarlamak istiyoruz. Bu konuda da Elbistan halkının desteğini alacağız. Biraz yavaş ama temelleri sağlam atılırsa Afşin’i de içine alacak şekilde buraya hizmet edecek bir üniversite kurulabilir. Hangi okulları, hangi fakülteleri açabiliriz çok iyi bir fizibilite çalışması yapmamız gerekir” dedi.
Elbistan Kaymakamı Özkan Demir de, Prof. Dr. Özgül’e yeni görevinde başarılar dileyerek bina talebi noktasında da gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade ederek ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtti.