Elbistan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde hizmet veren Aile Destek Merkezi’nde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından kabul edilen proje kapsamında vatandaşlara 7 farklı konuda eğitimler verilmeye başlandı.
 
  
 
        Eğitimler hakkında açıklamalarda bulunan Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN; “Elbistan Kaymakamlığı’mız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde oluşturduğumuz Aile Destek Eğitim Merkezi, 2015 yılı Mayıs ayından beri İlçemizde hizmet vermektedir.
        Türkiye geneli hizmet veren Aile Destek Eğitim Merkezi sayısı 72 iken, ilimiz sınırlarında sadece Elbistan İlçemizde vardır. Aile Destek Merkezleri; İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, İlçe Toplum Sağlığı Müdürlükleri, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri, Halk Eğitim Merkezleri gibi kurumlarla işbirliği yaparak kendi bünyesinde ev kadınlarına yönelik çeşitli kurslar düzenlemek üzere ev kadınlarının hem ev ekonomisine katkı sağlamalarını hem de sosyal hayatta aktif yer almalarını hedeflemektedir.
Açılışından bugüne kadar Elbistan Aile Destek Eğitim Merkezimizde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İlçe Toplum Sağlığı Müdürlüğümüz ve İşkur işbirliğinde kadınlarımızın hem ev ekonomisine katkı sağlamalarını hem de sosyal hayatta aktif yer almalarına yönelik kurslar düzenlenmiştir.
        Bugün, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından kabul edilen proje kapsamında, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca verilen Şartlı Sağlık ve Şartlı Eğitim Yardımından faydalanan vatandaşlara, İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli doktor, ebe ve psikologlar tarafından, sağlık, aile içi şiddet, çocuk ihmali ve istismarı, kanser tarama, sağlıklı beslenme ve obezite, gebelik, madde bağımlılığı konularında eğitim verilmeye başlandı.
Uzmanlar tarafından 7 dalda verilen bu eğitimler yılsonuna kadar aralıksız bir şekilde devam edecek. Daha sağlıklı ve bilinçli bir toplum yetiştirme adına düzenlenen bu programlar, özellikle toplumda dezavantajlı grupta yer alan bireylerde farkındalık oluşmasını da sağlamaktadır. Bu eğitimlerin ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyor, kursiyerlerimize başarılar diliyorum'' dedi.